Notki biograficzne osób prowadzących warsztaty

Wanda Półtawska

doktor nauk medycznych, specjalistka w dziedzinie psychiatrii, harcerka. Więżniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravesbruck. Bliska przyjaciółka Jana Pawła II. O tej przyjażni opowiada książka „Beskidzkie rekolekcje”, w której Wanda Półtawska zebrała korespondencję z prawie 50 lat. Publikacja ta została zaakceptowana przez urzędików watykańskich prowadzących process beatyfikacyjny Papieża – Polaka.


John Michael Talbot

świecki amerykański muzyk i pieśniarz, założyciel Wspólnoty Braci i Sióstr Miłosierdzia. Zafascynowany duchowością św. Franciszka z Asyżu, przeżył nawrocenie i w latach siedemdziesiątych przystąpił do Kościoła rzymskokatolickiego. Żonaty. Autor ponad 50 albumów muzycznych i książek. W USA w ramach założonej przez siebie organizacji Troubadour for the Lord zajmuje się formacją muzyków chrześcijańskich. Pod koniec zeszlego roku wydał książkę pt. Świat jest moim klasztorem.


Moris Maurin

mały brat Jezusa, Francuz, przełożony Wspólnoty Małych Braci od Jezusa w Polsce, kontemplatyk, autor książki pt. Żyć kontemplacją w sercu świata. Mali bracia Jezusa posługują najbiedniejszym i najbardziej potrzebującym. Utrzymują się z wlasnej pracy, żyją w duchowości Karola de Foucault. Istotę Małych Braci wyrażają słowa Karola de Foucauld: O czym marzę w sekrecie, to coś bardzo prostego, małego liczebnie, przypominającego pierwsze wspólnoty pierwotnego Kościoła. Mała rodzina, małe ognisko monastyczne, maleńkie i bardzo proste. Pierwsze zgromadzenie powstało w 1933 r. pod kierunkiem ks. R. Voillaume w północnej Afryce. Liczyło pięciu członków. Dziś wspólnota na całym świecie liczy ponad 250 osób.


Robert Cudzich

muzyk bluesowo - jazzowy, gitarzysta, gra min. w zespole New Life M, nauczyciel j.angielskiego w szkole podstawowej. Jest współtwórcą Spotkań Muzyków Chrześcijan w Ludźmierzu. Ojciec sześciorga dzieci: Mateusza, Kamila, Piotra, Magdy, Marty i Kuby. Z synami i Marcinem Stawickim w zespole "Siódma Trąba" nagrał płytę pt: "Droga do Ciebie".Przez wiele lat był narkomanem - wyzwolenie i uzdrowienie przeżył dzięki nawroceniu i osobistemu przyjęciu Jezusa do swojego życia. Należy do wspólnoty charyzmatycznej Dom na Skale. Mieszka w Durtysztynie.


Krzysztof Łoskot

animator ruchu Małżeńskie Drogi, ojciec czworga dzieci - Grzegorza, Doroty, Magdaleny i Urszuli, a w konsekwencji dziadek jedenaściorga wnuków - Jagusi, Franka, Małgosi, Marysi, Stasia, Zbysia, Stefanka, Szymcia, Nelci, Antosia i Tereski.. Razem z żoną Anną prowadzi od wielu lat rekolekcje dla małżeństw, oraz przygotowanie narzeczonych do sakramentalnego małżeństwa. Z zawodu inżynier instalacji budowlanych. Były nauczyciel akademicki w Politechnice Warszawskiej, współtwórca i wieloletni redaktor naczelny miesiecznika fachowego "Polski Instalator", pracownik naukowy Polskiej Akademii Nauk. Od roku na emeryturze.




Roman Kluska

przedsiębiorca, twórca i były prezes spółki giełdowej Optimus. Swą firmę założył w 1988 niemal bez kapitału. Początkowo komputery były składane w warunkach chałupniczych. Pod przewodnictwem Kluski Optimus stał się nie tylko czołowym producentem komputerów w Polsce, ale też liderem rynku kas fiskalnych. Roman Kluska jest współtwórcą największego polskiego portalu internetowego Onet.pl W latach 90. Był zaliczany do grona najbogatszych Polaków. Prowadzenia firmy zrzekł się w roku 2000 jako powody sugerując m.in. atmosferę korupcji nie pozwalającą na prowadzenie w ówczesnej Polsce uczciwych interesów. W ostatnim dziesięcioleciu nazwisko Romana Kluski stało się synonimem walki z bezprawiem aparatu panstwowego i korupcją. Obecnie zajmuje się hodowlą owiec i produkcją wysokiej jakości serów.


Andrzej Solecki

jest jednym ze współwłaścicieli prywatnej Kliniki św. Łukasza w Bielsku Białej. Doktor nauk medycznych, chirurg ortopeda z II stopniem specjalizacji, 27 lat temu skończył Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. – “Od tego czasu zoperowałem już kilka tysięcy kolan” - śmieje się. Jego wielką pasją są narty. Jest jednym ze współzałożycieli Stowarzyszenia "Szusujmy razem", które pomaga niepełnosprawnym dzieciom jeździć na nartach. Jest też pomysłodawcą zimowych igrzysk abstynentów, które od wielu lat odbywają się w Kamesznicy. Sam jest abstynentem od 25 lat i zapewnia, że to dobry pomysł na życie. Jego żona Julitta była kilkukrotnie mistrzynią Polski w narciarstwie alpejskim, obecnie jest lekarzem specjalistą laryngologii, Syn Wojciech – również lekarz – zamierza specjalizować się w chirurgii. Corka Kasia uczy się w drugiej klasie liceum katolickiego, jest zawodniczką i pomocnikiem instruktora narciarstwa, pasjonuje się sportem. Wszyscy należą do wspólnoty przymierza “Miasto na Górze” w Bielsku Białej.


Andrzej Sionek

świecki rekolekcjonista, doktor teologii biblijnej, stały współpracownik Międzywydziałowego Instytutu Ekumenii i Dialogu przy Papieskim Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie. dyrektor Katolickiego Stowarzyszenia "En Christo - Katolicy w służbie ewangelizacji, odnowy życia i jedności chrześcijan". Prowadzi centrum formacyjne i dom spotkań w Lanckoronie. Związany z Ruchem Światlo-Życie od niemalże samych jego początków: od 1967 roku. W latach siedemdziesiątych prowadził w Polsce jedne z pierwszych seminariów odnowy życia w Duchu. Przez ponad trzydzieści lat pracował jako świecki misjonarz bez stałego żrodła dochodu. Żonaty z Sanitą ma dwie córki: Ewę i Martę.


s. Joanna, s. Mariam, br. Benedykt, br. Jakub

Mniszki i mnisi ze Wspólnoty Jerozolimskiej, która od kwietnia 2010 roku istnieje w Warszawie przy ulicy Łazienkowskiej. Wspólnoty Jerozolimskie to zgromadzenie zakonne powstałe w Paryżu w 1975 roku. Bracia i siostry żyją "w sercu miast, w sercu Boga", pracują w mieście, łącząc otwartość na świat z życiem w milczeniu i na modlitwie. Wspólnoty założył o. Pierre-Marie Delfieux dawny duszpasterz akademicki, który spędził dwa lata na Saharze jako pustelnik. W sercu pustyni usłyszał wezwanie, by założyć oazę modlitwy na pustyni miasta. Wspólnoty liczą obecnie ok. 180 mnichów i mniszek z 30 różnych narodowości